1
/
of
13
Fursac Navy Double-Breasted Blazer Wool Cotton Silk
Regular price
220€
Regular price
Sale price
220€
Taxes included.
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
| Item |
Blazer / suit jacket |
| Brand | De Fursac |
| Material | 54% wool, 22% cotton, 21% silk, 3% polyamide |
| Color | Navy blue |
| Details | Double-breasted 6 on 2 jacket. Two vents at the back. Peaked lapels. Irregular texture, a rather unique grain |
| Condition | New |
| Size | 50 |
Measures
Measures
| Shoulder to shoulder | 46cm |
| Armpit to armpit | 52cm |
| Sleeve | 64cm |
| Length | 74cm |

- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.